Aktualności
Zakończenie projektu

31-07-2012
Dnia 31.07.2012 roku oficjalnie został zakończony projekt unijny „Zdobyć zawód, a nie doznać zawodu” realizowany w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet IX: Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach, działanie 9.1: Wyrównywanie szans edukacyjnych i zapewnienie wysokiej jakości usług edukacyjnych świadczonych w systemie oświaty, poddziałanie 9.1.2: Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszanie różnic w jakości usług edukacyjnych.
Organizatorzy projektu i sprawcy całego zamieszania serdecznie dziękują wszystkim, bardziej i mniej przychylnym osobom za pomoc w realizacji projektu oraz żywią nadzieję, że praca włożona w realizację tego projektu przełoży się bezpośrednio na trafne wybory kierunku studiów, a co za tym idzie na dalsze plany zawodowe naszych absolwentów.

Czego i sobie i wam – Młodzieży z całego serca życzymy.
Kadra Zarządzająca Projektu

Konferencja

21-06-2012
Konferencja podsumowująca projekt unijny „Zdobyć zawód, a nie doznać zawodu” odbyła się 21 czerwca 2012 roku w hali sportowej II Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Sandomierzu. Poprzedziły ją mozolne prace (druk zaproszeń, zaproszenie gości oraz uczestników projektu, zamówienie cateringu, wystrój sali, przygotowanie programu artystycznego) dotyczące przygotowania tej okazałej imprezy, która kończyła zajęcia szkoleniowe dla beneficjentów, podsumowywała ogrom pracy włożonej w realizację projektu unijnego, była okazją do podziękowania trenerom, którzy szkolili naszą młodzież w dziedzinach doradztwa zawodowego - pani Dorocie Zybale, pani Annie Domagale, logicznego myślenia matematycznego - panu Wojciechowi Myśliwskiemu, praktycznych aspektów przedsiębiorczości - pani Dorocie Zybale, pani Marcie Śwircz, obsługi platformy e-learningowej - panu Adamowi Mendali oraz wszystkim osobom, które bezinteresownie wspierały działania projektowe : Magdalenie Bryle, Annie. Siudak, Marcie Rybak, Elżbiecie Luberze, Pawłowi Guzowi, Agnieszce Harkot, Wojciechowi Malinowskiemu, Janowi Hajdukowi, Marii Moga, Karolowi Buremu, Krzysztofowi Niżyńskiemu, Katarzynie Gładosz, Barbarze Las, Halinie Głuszak, Jackowi Baranowi, a przede wszystkim uczestnikom projektu. Każdy beneficjent otrzymał certyfikat ukończenia szkoleń, folder reklamowy, który w sposób bardzo ilustracyjny przypomniał uczestnikom wszystkie działania projektowe, w których uczestniczyli na przełomie 2011 i 2012 roku. Konferencja była doskonałym miejscem, aby rozdać nagrody w konkursie na najlepszy biznesplan, przyznane przez wyśmienite jury w składzie: Elżbieta Lubera i Marta Rybak. Przyznano 5 nagród w kategorii najbardziej innowacyjny biznesplan, które otrzymali: V miejsce – KATARZYNA CZUJA za biznesplan firmy EkoFriend IV miejsce – DAWID ŻUBER za biznesplan firmy Green Point Club III miejsce – SEBASTIAN PAWLIK za biznesplan Ogrodu Zoologicznego „SB” II miejsce – KAROLINA SOLPA za biznesplan Stadniny koni wraz z Ośrodkiem Jeździeckim „Magical horse” I miejsce – REMIGIUSZ CIOK za biznesplan firmy „Eagle Claw” oraz 5 nagród w kategorii najbardziej dochodowy biznesplan, gdzie nagrodzeni zostali: V miejsce – PAWEŁ ZBROJKIEWICZ za biznesplan hotelu dla zwierząt „ANIMALS” IV miejsce – KINGA FIUK za biznesplan firmy SIS III miejsce – EWA DĄBROWSKA za biznesplan Wypożyczalni rowerów „ROWEREK” II miejsce – AGNIESZKA KASPERSKA za biznesplan Agencji detektywistycznej „LUPA” I miejsce – JAKUB PAKOS za biznesplan sklepu turystyczno-sportowego „TREK” Konferencję prowadziły pani Katarzyna Duda – Kierownik Projektu oraz pani Joanna Fiuk – Ekspert ds. Merytorycznych. W realizacji projektu pomogła młodzież IILO, która zaangażowała się w występy artystyczne umilając czas muzyką, skeczami i występami tanecznymi. Po konferencji dla wszystkich uczestników przygotowano wyśmienity poczęstunek.

Wycieczka do Łodzi

22-05-2012
Dnia 21.05.2012 roku grupa 53 osób nie mogła się już doczekać. Wtedy bowiem miał się odbyć wyjazd studyjny do Łodzi i do Łódzkiej Szkoły Filmowej. Dzień, który niósł ze sobą wiele wyobrażeń oraz nadziei na sporo atrakcji. Łódzka Szkoła Filmowa nie zawiodła, ogromne przestrzenie studia filmowego, w którym studenci odbywają zajęcia, ćwiczą kunszt artystyczny, próbują własnych sił w aktorstwie, reżyserii, scenopisarstwie, mnóstwo profesjonalnego sprzętu, oświetlenie, scena – wszystko to robi ogromne wrażenie i przez chwilę pozwala poczuć się jak na planie filmu lub teatru. Szkoła zachwyca dużą ilością zdjęć światowej sławy artystów, którzy kształcili się w niej i chętnie do niej powracają. Zachwyciły nas także filmy, które mogliśmy obejrzeć w sali kinowej, w której odbywa się prezentacja filmów dyplomowych studentów. Mieliśmy niebywałą okazję zobaczyć film dyplomowy Agnieszki Osieckiej pt. „Słoń”, Romana Polańskiego „Dwaj ludzie z szafą”, Joanny Jasińskiej „Mileńka”. Pokaz filmów trwał półtorej godziny i opuściliśmy salę nienasyceni. Po zwiedzeniu szkoły przyszedł czas na obiad w starym budynku fabryki „U Fabrykanta”, smacznie i do syta, a potem zwiedzaliśmy monumentalny budynek Manufaktury Łódzkiej, która mieści się w zrestrukturyzowanych halach zakładów włókienniczych. Czas minął szybko i twórczo. Być może Szkoła Filmowa będzie kształcić wybitne postaci z II Liceum Ogólnokształcącego w Sandomierzu, a my będziemy ustawiać się w kolejce po autografy…

Wycieczka do Warszawy

20-04-2012
W dniu 20.04.2012 odbył się drugi wyjazd studyjny do Warszawy. Beneficjenci zwiedzili Politechnikę Warszawską, na której odbyło się spotkanie z doktorem i zapoznanie z zasadami rekrutacji na uczelnię. Uczniowie zwiedzili wydział Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa oraz Wydział Geodezji i Kartografii. Nie brakowało atrakcji: uczestnicy wyjazdu mieli okazję poznać prace studentów MEL-u, zobaczyć budowę szybowca, roboty poruszające się po torze zamkniętym , biorące udział w międzynarodowych zawodach na czas, symulator lotów śmigłowcem (nie omieszkali spróbować własnych sił), tunel aerodynamiczny, w którym przeprowadza się doświadczenia i badania dla potrzeb produkcji samochodów, budowy osiedli mieszkaniowych itp. Na Wydziale Geodezji i Kartografii zapoznali się z zadaniami i pracą geodety, dowiedzieli się także jak ważny i potrzebny jest to zawód. Spróbowali również odczytywać odległości i wysokości na niwelatorze elektronicznym oraz poznali inne urządzenia potrzebne w pracy geodety min. antenę satelitarną. Po wizycie na Politechnice uczniowie zwiedzili gmach Giełdy Papierów Wartościowych oraz salę notowań. Zdjęcia z wyjazdu zamieszczono w galerii.

Wycieczka do Krakowa

30-03-2012
Dnia 30.03.2012r. odbył się pierwszy (z trzech zaplanowanych)wyjazd studyjny do Krakowa w ramach projektu unijnego realizowanego w II LO w Sandomierzu „Zdobyć zawód, a nie doznać zawodu”. Wyjazd zaplanowany był na godz. 6.30 spod szkoły. Na miejsce zbiórki zgłosiło się planowo 53 beneficjentów, 3 opiekunów i kierowca. Około godz. 10.00 dojechaliśmy na miejsce – do gmachu Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Uczniowie mieli niepowtarzalną możliwość poznania wydziałów proponowanych przez uczelnię, wzięcia udziału w różnego rodzaju eksperymentach i doświadczeniach przeprowadzanych w laboratoriach oraz szansę porozmawiać ze studentami, a także odwiedzić budynki AGH i miasteczko studenckie. Po wizycie na uczelni udaliśmy się do restauracji „Bazylia” na zaplanowany posiłek. Najedliśmy się do syta, a następnie odwiedziliśmy budynek stacji telewizyjnej TVN, gdzie czekały na nas nie lada atrakcje: zwiedzanie planu filmowego serialu „Julia” oraz studia nagrań programu „Rozmowy w toku”. Twórczość i kreatywność naszych uczniów pozwoliła im na nakręcenie własnego talk-show, co uwiecznili na materiale filmowym i zdjęciach. Zdjęcia z wyjazdu zamieszczono w galerii.

Konkurs na najlepszy biznesplan

20-03-2012
II Liceum Ogólnokształcące ogłasza konkurs na najlepszy biznesplan w dwóch kategoriach:
• Na najbardziej innowacyjny biznesplan
• Na najbardziej dochodowy biznesplan
Wszelkie informacje w regulaminie konkursu - w dziale do pobrania.

Kontynuowanie zajęć z logicznego myślenia matematycznego

4-01-2012
W styczniu kontynuowane są zajęcia z logicznego myślenia matematycznego. W ramach tych zajęć uczniowie poznali SUDOKU, a obecnie uczą się gry w brydża. Na bazie zajęć projektowych odbył się ogólnoszkolny konkurs SUDOKU, w którym wzięło udział 25 uczniów z 8 klas. Zwyciężyła Agata Zając z klasy Id. Gratulujemy!

Kolejne spotkania z przedstawicielami Instytucji Rynku Pracy

22-12-2011
14 grudnia uczniowie biorący udział w projekcie ponownie udali się do Sali Konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Sandomierzu na spotkanie z doradcami zawodowymi: p. Magdaleną Bryła i p. Anną Siudak. Panie w swoim wystąpieniu skoncentrowały się na opisie kierunków studiów, zawodów i branż zawodowych, z którymi nasi uczniowie wiążą plany na przyszłość, a więc z zawodem dziennikarza, filologa języków obcych, lekarza, farmaceuty, informatyka, mechatronika. Zostały również zaprezentowane filmy zawodoznawcze, dotyczące specyfiki powyższych zawodów. Natomiast na spotkanie w dniu 21 grudnia zaproszono p. Elżbietę Luberę, właściciela firmy Grupa Doradcza TAURIDA, będącej jednocześnie Agencją Zatrudnienie. Pani Lubera opowiedziała uczniom na czym polega funkcjonowanie Agencji Zatrudnienia, jakie profile działalności może ona rozwijać, w jaki sposób wychodzi naprzeciw młodym ludziom i ich potrzebom zawodowym. Następnie udzieliła bardzo ciekawych informacji na temat rozmów kwalifikacyjnych prowadzonych przez Agencję (działającą jako Agencja Doradztwa Personalnego), poradnictwa zawodowego realizowanego przez doradców zawodowych Agencji oraz umiejętnego redagowania dokumentów aplikacyjnych niezbędnych przy poszukiwaniach możliwości zatrudnienia. Spotkania z przedstawicielami Instytucji Rynku Pracy okazały się bardzo ciekawe i owocne dla uczestników, z racji tego, że nie były suchym podawaniem faktów, ale informacje fachowe przeplatane były ciekawostkami dotyczącymi „niezwykłych” zawodów przyszłości, najbardziej popularnych kierunków studiów, kierunków studiów zamawianych oraz wiadomościami, jakich błędów należy unikać przy redagowaniu dokumentów aplikacyjnych.

Pierwsze spotkanie z przedstawicielami Instytucji Rynku Pracy

6-12-2011
5 grudnia 2011 roku odbyło się pierwsze spotkanie uczestników projektu „ Zdobyć zawód, a nie doznać zawodu" z przedstawicielami Instytucji Rynku Pracy - p. Magdaleną Bryłą i p. Anną Siudak z Powiatowego Urzędu Pracy w Sandomierzu. Spotkanie miało charakter informacyjny. Miało ono na celu przekazanie uczniom informacji na temat lokalnego rynku pracy, zawodów deficytowych oraz nadwyżkowych w regionie oraz przedstawienie oferty PUP dla absolwentów szkoły ponadgimnazjalnej (głównie staży i szkoleń). Ponadto uczniowie dowiedzieli się, jakie obecnie zawody są zawodami przyszłości i na jakich kierunkach studiów należy kontynuować naukę, aby w przyszłości być usatysfakcjonowanym z własnej pracy i wykonywanego zawodu.

Zajęcia logicznego myślenia matematycznego

4-11-2011
Rozpoczęta 01.09.2011r realizacja projektu unijnego „Zdobyć zawód, a nie doznać zawodu „nabiera rumieńców. W połowie grudnia rozpoczną się zajęcia logicznego myślenia matematycznego na bazie sudoku i gry w brydża. Obecnie trwa rekrutacja do tego działania.

Pierwsza debata nt. równości szans

27-10-2011
Dnia 27 października odbyła się pierwsza z pięciu przewidzianych debat nt. równości kobiet i mężczyzn, w której wzięło udział 32 uczestników projektu, zaproszeni uczniowie klas III oraz 5 uczennic klas pierwszych w roli „panelistek" przygotowujących poszczególne elementy debaty. Spotkanie było bardzo rzeczowe, nakreślające problemy kobiet w stereotypowym społeczeństwie, ich dążenia do określonej pozycji w pracy, rodzinie i życiu codziennym. Dyskusja kończąca debatę dała możliwość przemyślenia roli kobiety w różnych aspektach życia oraz wyrobienia określonych zachowań które mogą w tym pomóc w przyszłości.

Pierwsze zajęcia z edukacji dla potrzeb rynku pracy

24-10-2011
W dniu 24 października rozpoczęły się pierwsze zajęcia z edukacji dla potrzeb rynku pracy. Warsztaty prowadzone są przez p. Dorotę Zybałę i Annę Domagałę. Uczestnicy zajęć poznają swoje zainteresowania , zdolności i umiejętności, kształtują swoją osobowość i postawę co pozwoli im lepiej zrozumieć i określić własne predyspozycje zawodowe.

Szkolny Klub Kariery

20-10-2011
Szkolny Klub Kariery jest inicjatywą która ma na celu wspomagać zadania projektowe, a w szczególności uzupełniać wiedzę i umiejętności zdobyte drogą warsztatową na zajęciach edukacyjnych. Jest on wyposażony w ciekawą bazę multimedialną (filmy, programy komputerowe), pozycje książkowe i z czasem będzie się bogacił o skrypty, teczki zawodów i inne publikacje, z których będą czerpać pomoc zarówno młodzież jak i nauczyciele uczący w II LO w celu wykorzystania pomocy na lekcjach wychowawczych.

Wyniki rekrutacji

W dniach od 26 września do 14 października 2011 roku w II Liceum Ogólnokształcącym przeprowadzono rekrutację uczestników do zajęć w ramach projektu unijnego „ZDOBYĆ ZAWÓD, A NIE DOZNAĆ ZAWODU”. Ostateczne listy 160 uczestników zajęć zostały umieszczone na tablicy informacyjnej projektu w dniu 17 października 2011 roku. Listy uczestników są również dostępne na stronie internetowej projektu „ZDOBYĆ ZAWÓD, A NIE DOZNAĆ ZAWODU”.

Tydzień kariery

W dniach od 17 do 21 października 2011 roku w II Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki odbyły się zajęcia warsztatowe oraz spotkania zawodoznawcze dla klas III w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery oraz zadań realizowanych w projekcie „ Zdobyć zawód, a nie doznać zawodu".

17 października zrealizowano spotkanie z doradcami zawodowymi z Powiatowego Urzędu Pracy w Sandomierzu, z panią Magdaleną Bryłą oraz panią Anną Siudak. Pierwsza część spotkania polegała na przedstawieniu młodzieży danych na temat regionalnego rynku pracy, ofert pracy dla absolwentów szkół ponadgimnazjalnych oraz szkół wyższych, a także na temat zawodów deficytowych i nadwyżkowych w regionie.  Natomiast drugą część spotkania stanowiły warsztaty (połączone z projekcją filmów) dotyczące aktywnego poszukiwania pracy, redagowania dokumentów aplikacyjnych oraz przygotowania się do rozmowy kwalifikacyjnej z potencjalnym pracodawcą.

Drugi dzień Tygodnia Kariery (18 października) - to warsztaty z treningu interpersonalnego. W czasie zajęć poruszono tematykę komunikacji interpersonalnej (werbalnej i niewerbalnej), aktywnego słuchania oraz treningu asertywności. Warsztaty zostały poprowadzone przez doradców zawodowych II LO, panią Katarzynę Dudę oraz panią Joannę Fiuk.

19 października odbyło się spotkanie z panem Krzysztofem Niżyński, który zawodowo spełniał się jako nawigator, kontroler ruchu lotniczego oraz osoba zarządzająca polską przestrzenią powietrzną. Obecnie pracownik lotniska Balice w Krakowie na stanowisku d/s ruchu lotniczego oraz polityk. Podczas spotkania pan Krzysztof Niżyński przybliżył młodzieży zarówno zawód pilota, jak i nawigatora oraz kontrolera ruchu lotniczego, a także uświadomił jak wielka odpowiedzialność wiąże się z wykonywaniem w/w zawodów. Przedstawił również świat polskiej polityki i ukazał jakie możliwości w tej dziedzinie mają młodzi ludzie.

Kolejnym punktem tego dnia były zajęcia z psychologami z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Sandomierzu, panią Katarzyną Gładosz i panią Haliną Głuszak oraz pedagogiem z Poradni - panią Barbarą Las. Podczas zajęć przeprowadzone zostały wśród uczniów profesjonalne testy psychologiczne mające na celu określenie zainteresowań i preferencji zawodowych badanych uczniów.

20 października przeprowadzono warsztaty multimedialne z zakresu doradztwa zawodowego. W czasie pierwszej części zajęć zaprezentowano uczniom filmy edukacyjne dotyczące autoprezentacji oraz tworzenia własnej ścieżki kariery zawodowej i przeprowadzono pogadankę na w/w temat.   Na tej podbudowie uczniowie tworzyli prezentacje multimedialne zawierające zasady autoprezentacji i właściwego przygotowania się do rozmowy kwalifikacyjnej z potencjalnym pracodawcą oraz prezentacje przedstawiające indywidualną ścieżkę kariery. Najciekawsze prace przedstawiono na stronie projektu unijnego „Zdobyć zawód, a nie doznać zawodu" w dziale „Dokumenty do pobrania".

W ostatni dzień Tygodnia Kariery - 21 października - odbyły się spotkania z przedstawicielami różnorodnych firm i zawodów:

  • z panem dr Janem Hajdukiem - Dyrektorem Instytutu Humanistycznego Państwowej Wyższej Szkoły Humanistycznej w Sandomierzu, który zaprezentował młodzieży studia na kierunku neofilologii oraz możliwości pracy po ukończeniu takiego kierunku studiów;
  • z panem Wojciechem Malinowskim - komornikiem sądowym przy Sądzie Rejonowym w Sandomierzu, który przedstawił kierunki studiów, po których można pracować z tym zawodzie, a także ukazał zalety i wady wykonywania zawodu komornika oraz możliwości zatrudnienia w naszym regionie;
  • z panią Agnieszką Harkot - new business manager w agencji reklamowej Hand Made. W czasie prelekcji uczniowie dowiedzieli się m.in. jaka jest różnica pomiędzy domem mediowym a agencją reklamową, w jaki sposób powstają polskie reklamy, jak przebiega współpraca pomiędzy agencją reklamową a wielkimi koncernami, a także zapoznali się z najnowszymi projektami reklamowymi agencji Hand Made;
  • z panią dyrektor Pekao SA Marią Mogą, która przybliżyła uczniom zawód bankowca, a przede wszystkim tego, jakie studia należy ukończyć, by wykonywać taką pracę, jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej z dyrektorem banku, jakie predyspozycje powinien posiadać kandydat do pracy w banku, jakie są warunki finansowe zatrudnienia oraz możliwości pracy w Pekao SA;
  • z panem Karolem Burym - sędzią Wydziału Rodzinnego Sądu Rejonowego w Sandomierzu oraz Kasztelanem Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej. Pan Bury ukazał młodzieży całe spektrum zawodów prawniczych, możliwości studiowania na uniwersytetach oraz pracy w zawodzie. Przedstawił uczniom zalety i wady pracy sędziego oraz odpowiedzialność jaka spoczywa na osobie trzymającej w rękach los sądzonych ludzi.

Osobami odpowiedzialnymi za całość przedsięwzięcia związanego z Tygodniem Kariery są panie:Katarzyna Duda - doradca zawodowy II LO i Kierownik Projektu „Zdobyć zawód, a nie doznać zawodu" oraz Joanna Fiuk - również doradca zawodowy II LO i Ekspert ds. Merytorycznych w/w projektu.