CHÓR „KOŚCIUSZKO” – koncert z okazji Dnia Kobiet w Dworze Dwikozy.
Dodane przez Admin dnia 11.03.2020
5 marca 2020 r., odbył się wyjątkowy koncert zorganizowany przez Starostwo Powiatowe w Sandomierzu z okazji spotkania ,,Uroki Sandomierszczyzny” połączonego z obchodami Dnia Kobiet. Po prezentacji dorobku kulturalnego powiatu sandomierskiego, wystąpił szkolny chór wielogłosowy mieszany ,,KOŚCIUSZKO” działający przy II Liceum Ogólnokształcącym im. T. Kościuszki w Sandomierzu.

Chór swoją działalność zapoczątkował w 2019 r., koncertem plenerowym przed budynkiem Starostwa Powiatowego w Sandomierzu, podczas Narodowego Święta Niepodległości. W koncercie wzięło udział 100 uczniów naszego Liceum.

Inne ważne wydarzenia, w których brał udział chór „Kościuszko” to m.in.: ogólnopolska akcja Ministerstwa Edukacji Narodowej - ,, Szkoła do Hymnu”, uroczystości szkolne i pozaszkolne, Bonum Publicum na Zamku Kazimierzowskim czy koncert kolęd podczas sesji Rady Powiatu.

Szczególnym wyróżnieniem dla ,,Kościuszki” było zakwalifikowanie chóru do projektu ,,Akademia Chóralna – Śpiewająca Polska” (edycja 2020 r.). Chór dzięki swojej działalności dołączył do grona 243 chórów z całej Polski i został objęty honorowym patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie, Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu oraz Starosty Powiatu Sandomierskiego. ,,KOŚCIUSZKO” jest jedynym chórem szkolnym reprezentującym powiat sandomierski. Do chóru należy 70 uczniów, którym muzyka jest bardzo bliska. Podczas prób chórzyści kształtują swoją wrażliwość muzyczną śpiewając dzieła kompozytorów krajowych i zagranicznych z różnych epok. Dodatkowym utrudnieniem jest fakt, że chór wykonuje utwory a cappella. Fantastyczne jest to, że uczniowie po lekcjach znajdują czas, aby na próbach chóru poznawać tajniki śpiewu wielogłosowego, rozwijać zainteresowania muzyczne, kształcić umiejętności wokalne, uczyć się współpracy w grupie oraz prezentować swój talent na uroczystościach szkolnych i pozaszkolnych.

Dyrygentem i opiekunem zespołu jest Pani Beata Ryńska, absolwentka Instytutu Wychowania Artystycznego UMCS w Lublinie, nauczyciel muzyki w II LO.

Rozszerzona zawartość newsa