19 kwietnia 2023 Autor Paweł Bachowski Wyłączono

SPOTKANIE AUTORSKIE „Korona odkryta w Sandomierzu”

Promocja książki w Zamku Królewskim w Sandomierzu.
Spotkanie autorskie promujące najnowszą publikację naukową zatytułowaną „Korona odkryta w Sandomierzu”, której autorem jest dr hab. Tomisław Giergiel odbyło się w dniu 18kwietnia w Muzeum Zamkowym w Sandomierzu. Na spotkaniu byli uczniowie klasy IIIA i klasy IIIB z panią Anną Rucińską.

Publikacja ta poświęcona została koronie odkrytej w 1910 r. w sandomierskim ogrodzie Panien Benedyktynek, która ze względu na tragiczny los polskich regaliów, wciąż wzbudza emocje i niekończące się dyskusje.

W wydanej przez Muzeum Zamkowe w Sandomierzu, bogato ilustrowanej publikacji przedstawiony został stan najnowszych badań historycznych dotyczących korony odkrytej w Sandomierzu.
Znaleziona w 1910 roku korona należała do Kazimierza Wielkiego. Wykopano ją razem z hełmem i grotem włóczni w czasie karczowania lipy w ogrodzie benedyktynek w pobliżu kościoła św. Michała. Jest to korona tzw. hełmowa, zakładana przez króla na zbroję, na czterech zawiasach, co umożliwiało jej szybkie złożenie. Wykonana jest z miedzi i wysadzana szkiełkami jako imitacja drogich kamieni. W Europie podobne korony znajdują się tylko w Hiszpanii oraz w Szwecji. Kopia wystawiona jest w Zamku Kazimierzowskim. Natomiast oryginał trafił do Krakowa, gdzie przechowywany jest w skarbcu królewskim na Wawelu. Król Kazimierz Wielki był z Sandomierzem i ziemią sandomierską związany jak mało który władca. Historycy obliczyli, że w latach 1333-1369 był tu aż 18 razy. Łącznie spędził tu 25 miesięcy.
Po spotkaniu, istniała możliwość zakupu publikacji w sklepie muzealnym, a także zwiedzanie dużej części Muzeum.