28 marca 2023 Autor Paweł Bachowski Wyłączono

„Książka w życiu człowieka”

„Książka w życiu człowieka” – wizyta w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Jana Długosza w Sandomierzu.

W dniu 27 marca, klasa IC wraz z opiekunem p. Anną Rucińską odwiedziła Miejską Bibliotekę Publiczną. Uczniowie poznali strukturę oraz działy Biblioteki, zwiedzili odnowione po gruntownym remoncie wnętrza, zapoznali się z zasadami funkcjonowania i korzystania ze zbiorów biblioteki oraz poznali długą i ciekawą historię sandomierskiej książnicy.

Mieli także możliwość zapisu i założenia karty bibliotecznej oraz zapoznali się z zasadami, jak korzystać z katalogu komputerowego i tradycyjnego; co zawiera karta katalogowa oraz jaki jest układ książek na półkach.
Obecnie w skład Biblioteki Publicznej w Sandomierzu wchodzą następujące agendy : Wypożyczalnia dla Dorosłych, Czytelnia, Oddział dla dzieci, Dział Zbiorów Specjalnych, Dział Zbiorów Audiowizualnych przy ul. Parkowej , Filia nr 1 przy ul. Armii Krajowej i Filia nr 2 przy ul. Portowej.

Można korzystać ze zbiorów na miejscu, wypożyczać je na zewnątrz, korzystać z katalogu on-line, przeglądać zbiory regionalne w bibliotece cyfrowej na stronie internetowej.
Sandomierska biblioteka może poszczycić się bardzo atrakcyjnymi tytułami zarówno starodruków, czasopism XIX i XX wiecznych, sandomirianów, regionaliów, a także bardzo cennych wydawnictw współczesnych. Biblioteka posiada w swoich zbiorach około 35 starodruków. Najstarszy z nich pochodzący z roku 1683 to “Geometra Polski”. Do cymeliów należą także “Do Stanisława Małachowskiego Anonima Listów kilka” H.Kołłątaja – I wydanie z 1788 r. oraz 5 starodruków pochodzących z Drukami Jezuickiej w Sandomierzu, w tym “Trojaki pokłon |kaznodziejski niedzielny” z 1732 r.

„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa jaką sobie ludzkość wymyśliła”
Wisława Szymborska